Probíhající projekt
Projekt Zavádění genderových doporučení v prostředí obecních/městských úřadů do praxe byl úspěšně realizován
Projekt navazoval a dále rozvíjel výstupy úspěšně realizovaného projektu společnosti MEPCO, s.r.o. Gender audity v prostředí obecních/městských úřadů, jehož náplní byla realizace 12 genderových auditů obecních/městských úřadů. Zároveň dále podporuje udržení výstupů již realizovaného projektu v praxi. Projekt zohledňuje ve svých klíčových aktivitách výstupy a doporučení Genderového auditu u dvou obecních/městských úřadů a zaměřuje se na identifikované prioritní oblasti ke zlepšení.
Základním cílem projektu byla realizace aktivit a doporučení vedoucích ke změně ve vystupování a jednání úřadů vůči svým zaměstnancům a zaměstnankyním z hlediska genderové vyváženosti a realizace nápravných kroků, které řeší nedostatky zjištěné v primárním genderovém auditu v rámci jednotlivých oblastí popsaných v závěrečné auditní zprávě. Do projektu byly zařazeny 2 městské úřady (Brno-střed a Litvínov), na kterých byl realizován re-audit dle Standardu genderového auditu vydaného Úřadem vlády. Výslední dokumenty naleznete ZDE a ZDE.
Dalším cílem je upevnění povědomí jak vedoucích, tak řadových zaměstnanců a zaměstnankyň o způsobech vedoucích k odstranění genderové nerovnosti.
Projekt Gender audity v prostředí obecních/městských úřadů byl úspěšně realizován
V srpnu tohoto roku jsme úspěšně uzavřeli projekt „Gender audity v prostředí obecních/městských úřadů“ reg. č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_050/0006316. Do projektu bylo zapojeno 12 municipalit různých velikostních kategorií v rámci celé České republiky.
Tyto obce získaly odborný vhled do problematiky genderové vyváženosti a rovného přístupu k zaměstnankyním a zaměstnancům úřadu. V rámci auditu byly analyzovány vnitřní organizační procesy a struktura organizace z genderové perspektivy, identifikovány kritické oblasti a bariéry genderového vyvážení, byl sledován a vyhodnocován pokrok v dané oblasti a následně byla dána doporučení ke zlepšení fungování organizace v otázce rovných příležitostí, a to v široké škále oblastí. Pozornost auditorů byla zaměřena především na vnitřní prostředí organizace, nebylo však opomíjeno ani sledování dopadů na širší okolí. Audity byly vedeny dle standardu Metodiky genderového auditu a na základě doporučení vzešlých z auditů byl sestaven akční plán, reflektující žádané změny a definující konkrétní akce, kterými lze potřebných změn dosáhnout.
Tímto bychom rádi poděkovali všem zapojeným municipalitám za jejich ochotu na projektu participovat a jejich pozitivní přístup a osvětu v otázkách genderové vyváženosti.
Zahájení a realizace projektu Gender audity v prostředí obecních/městských úřadů
Díky projektu „Gender audity v prostředí obecních/městských úřadů“, reg. č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_050/0006316, realizovaném v rámci OP Zaměstnanost, mohou obecní/městské úřady v následujících měsících realizovat audit zaměřený na uplatňování rovných příležitostí, zejména s ohledem na gender problematiku.
Metoda genderového auditu jako jednoho z nástrojů gender mainstreamingu má v zahraničí již více než třicetiletou tradici. Při realizaci genderového auditu jsou analyzovány vnitřní organizační procesy a struktura organizace z genderové perspektivy, jsou identifikovány kritické oblasti a bariéry, je sledován a vyhodnocován pokrok a jsou dávána doporučení ke zlepšení fungování organizace v otázce rovných příležitostí, a to v široké škále oblastí. Pozornost auditorek je zaměřena především na vnitřní prostředí organizace, není však opomíjeno ani sledování dopadů její činnosti na okolí.
V současné době již úspěšně realizujeme 9 auditů na městských a obecních úřadech, z čehož 3 úřady závěrečné zprávy s výsledky auditu a doporučeními obdržely, stejně tak jako certifikáty o absolvování auditu. Výsledná zpráva z genderového auditu opravňuje zájemce požádat o dotaci v aktuálně běžící výzvě č. 13_17_130 Implementace doporučení genderového auditu u zaměstnavatelů mimo Prahu.
Samotná realizace auditu je pro zájemce nenáročná a bezplatná, realizuje se během 1-3 měsíců, kdy přítomnost auditorek na úřadě je v řádu jednotek dnů. V případě zájmu o více informací nebo zapojení se do projektu nás prosím kontaktujte na adrese mepco@mepco.cz.
Projekt probíhá od září 2017 do srpna 2018.
Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci OP Zaměstnanost
19.6.2018
Společnost získala akreditaci vzdělávacího programu průběžného vzdělávání pro úředníky a vedoucí úředníky
více25.4.2018
Komunitární programy a programy územní spolupráce EU – Příležitosti a možnosti pro obce a města
více12.7.2016
RegPol2: Výzva pro podání přihlášek na seminář “The 3rd RegPol² School” – pro PhD studenty
více16.3.2016
Navštivte seminář v rámci Evropského Habitatu: „Jak mohou obce na svém území podporovat udržitelný rozvoj?”
více22.7.2014
Podpora sociální ekonomiky ze strany obcí – téma poslední studijní cesty do Nizozemska
více13.5.2014
MEPCO se aktivně podílí na vytváření metodik a manuálů pro nové programové období 2014+
více