Přivítali jsme zástupce měst a neziskových organizací z východní Ukrajiny
Datum: 24.5.2017
Společnost MEPCO v rámci svých zahraničních aktivit organizovala studijní cestu pro východoukrajinskou delegaci v rámci projektu EUSTAB – Eastern Ukraine State Building and Accountability, jehož smyslem je přispět k posílení zapojení občanské společnosti do rozhodovacích procesů na místní úrovni.
MEPCO je do tohoto projektu zapojeno díky spolupráci s nizozemskou společností VNG International, která je společně se Svazem měst a obcí ČR jejím vlastníkem.
Projekt podporuje rozvoj celkem 6 východoukrajinských měst, které se nacházejí v blízkosti konfliktního území a musejí tak řešit celou řadu socioekonomických problémů. Jedná se o města Pavlohrad, Pershotravensk, Pokrovsk, Svyatogirsk, Slovyansk a Izyum. Ve všech těchto městech byly spuštěny pilotní projekty, které dávají dohromady zástupce měst a neziskových organizací, přičemž mají ambiciózní úkol opětovně posílit vzájemnou důvěru mezi těmito sektory s přesahem na občanskou společnost.
Právě zástupci těchto dvou odlišných cílových skupin projektu EUSTAB tvořili ukrajinskou delegaci, kterou společnost MEPCO hostila v termínu od 15. května do 19. května 2017. Přestože hlavním tématem studijní cesty byla spolupráce veřejného, neziskového a občanského sektoru, vedly se v průběhu celého programu zajímavé diskuze i v dalších tématech. Města čelí běžným rozvojovým problémům, ale v poslední době se také potýkají s výzvami spojenými s migračními vlnami obyvatelstva, které původně sídlilo v konfliktním území.
Účastníci studijní cesty měli možnost s českou dobrou i špatnou praxí v celé řadě témat, navštívil Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo vnitra a také Svaz měst a obcí České republiky. Na Svazu se účastníci studijní cesty seznámili s fungováním Svazu, jeho spolupráci s relevantními partnery na místní, národní a také na evropské úrovni prostřednictvím napojení na Radu evropských obcí a regionů (CEMR). Vzhledem ke skutečnosti, že zástupci těchto ukrajinských měst mají velký zájem o spolupráci s českými partnery, vzbudila velký ohlas prezentace o zahraniční rozvojové politice České republiky a česko-ukrajinském partnerství na lokální úrovni (twinning apod.). Účastníkům studijní cesty rovněž prezentovali své zkušenosti ze spolupráce s občanskou společnosti zástupci měst, jmenovitě primátor Karlových Varů Petr Kulhánek či starosta Říčan Vladimír Kořen.
Jeden den studijní cesty se uskutečnil v severočeském Mostu a to především z toho důvodu, že výše uvedená ukrajinská města se nacházejí v oblasti intenzivně postiženou těžbou nerostných surovin a potýkají se v jistém ohledu s podobnými socioekonomickými problémy. Nad rámec sociální oblasti lze jmenovat také problematiku rekultivace krajiny, která se v budoucnu stane velkou výzvou pro tato východoukrajinská města.
V případě, že by z úrovně českých měst a obcí byl projeven o spolupráci s některým z výše uvedených měst, obraťte se prosím na Adama Vazače, projektového manažera společnosti MEPCO – adam.vazac@mepco.cz
19.6.2018
Společnost získala akreditaci vzdělávacího programu průběžného vzdělávání pro úředníky a vedoucí úředníky
více25.4.2018
Komunitární programy a programy územní spolupráce EU – Příležitosti a možnosti pro obce a města
více12.7.2016
RegPol2: Výzva pro podání přihlášek na seminář “The 3rd RegPol² School” – pro PhD studenty
více16.3.2016
Navštivte seminář v rámci Evropského Habitatu: „Jak mohou obce na svém území podporovat udržitelný rozvoj?”
více22.7.2014
Podpora sociální ekonomiky ze strany obcí – téma poslední studijní cesty do Nizozemska
více13.5.2014
MEPCO se aktivně podílí na vytváření metodik a manuálů pro nové programové období 2014+
více