Workshop „Aktuální otázky pro budoucnost regionů“ v rámci projektu ITN RegPol2
Datum: 22.3.2017
V úterý 21.03.2017 od 09:00 do 12:00 hodin se v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze konal workshop v rámci projektu ITN RegPol2, jehož se společnost MEPCO, s.r.o., již třetím rokem účastní, na téma „Aktuální otázky pro budoucnost regionů“.
Workshop zahájil ředitel společnosti MEPCO Tomáš Sýkora, zdůraznil význam spolupráce různých typů subjektů působících v regionech za účelem jejich dalšího rozvoje. Účastníky přivítala také Franziska Goemar, manažerka projektu ITN Regpol2, v jehož rámci realizují doktorandi z několika zemí své výzkumy zaměřené na regionální politiku a pod jehož hlavičkou workshop probíhal.
Workshop byl složen ze dvou panelových diskusí:
- Meziobecní a přeshraniční spolupráce;
- Regionální politika a multi-level governance.
První blok se věnoval tématu spolupráce. Způsob propojování měst za účelem vyšší účinnosti vyjednávání s centrálními orgány či na evropské úrovni představila Lucie Kořínková ze Svazu měst a obcí ČR. Vysvětlila fungování této organizace např. při připomínkování návrhů legislativy. Představila také CEMR, evropskou platformu, v níž se sdružují národní asociace měst za účelem vyjednání výhodné pozice pro města a obce v různých evropských agendách. Děkan Fakulty sociálně ekonomické University J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Jaroslav Koutský informoval o způsobu spolupráce akademických pracovišť, zejména v přeshraničním kontextu. Na tyto prezentace navázala diskuse o nutnosti spolupráce nejen sektorové (města s městy, university s universitami), ale také geografické (různé typy subjektů na jednom území za účelem jeho rozvoje). Úspěšné příklady z praxe přednesla Marie Zezůlková ze statutárního města Brna, kterému se daří rozvíjet spolupráci v celé brněnské metropolitní oblasti, ale i na mezinárodní úrovni. Sérii vstupů na téma kooperace doplnil svou prezentací německý doktorand Stefan Telle, který provádí průzkum o měkkých faktorech ovlivňujících přeshraniční spolupráci.
Předmětem druhého bloku byla regionální politika v kontextu víceúrovňové veřejné správy (multi-level governance). Jakub Jaňura představil aktuální aktivity Ministerstva vnitra, jejichž cílem je optimalizovat veřejnou správu za účelem vyšší efektivnosti a lepší dosažitelnosti veřejných služeb občanům. Účastníci workshopu pozitivně hodnotili tyto aktivity a z následné diskuse vyplynuly podněty pro Ministerstvo vnitra týkající se intenzity decentralizace, případné recentralizace či dekoncentrace agend. Dále byla diskutována také účelnost členění statutárních měst na městské části či obvody a dopad tohoto členění na skutečný místní rozvoj. Doktorand Martin Špaček informoval o svém průzkumu zaměřeném na bariéry při přeshraniční spolupráci – ať už jde nerovnost struktury veřejné správy v jednotlivých partnerských zemích, různé úrovně legislativy či kompetence partnerů. Doktorand Bradley Loewen informoval o vývoji reformy veřejné správy v ČR, Estonsku a Maďarsku v kontextu kohezní politiky. Štěpán Nosek z Ministerstva pro místní rozvoj přispěl informacemi o hodnocení dopadů projektů do území, tedy o metodice TIA (Territorial Impact Assessment), kterou ministerstvo připravilo.
Workshop přinesl řadu podnětných příspěvků a vyvolal zajímavé diskuse. Účastníci si závěry diskusí odnesou i do své další odborné práce. Prezentace řečníků jsou k dispozici zde.
19.6.2018
Společnost získala akreditaci vzdělávacího programu průběžného vzdělávání pro úředníky a vedoucí úředníky
více25.4.2018
Komunitární programy a programy územní spolupráce EU – Příležitosti a možnosti pro obce a města
více12.7.2016
RegPol2: Výzva pro podání přihlášek na seminář “The 3rd RegPol² School” – pro PhD studenty
více16.3.2016
Navštivte seminář v rámci Evropského Habitatu: „Jak mohou obce na svém území podporovat udržitelný rozvoj?”
více22.7.2014
Podpora sociální ekonomiky ze strany obcí – téma poslední studijní cesty do Nizozemska
více13.5.2014
MEPCO se aktivně podílí na vytváření metodik a manuálů pro nové programové období 2014+
více